Odpowiedzi na pytania z dnia otwartego w gr. Średniaków 01.03.2023

Szanowni Państwo, dziękuję za nasze ostatnie spotkanie i za Państwa pytania

Chcę odpowiedzieć na nie, i stąd pomysł otwartych odpowiedzi, dostępnych dla Wszystkich.

Niestety nie ma jednej jedynej recepty, ani jednej odpowiedzi na żadne pytanie, bo każde dziecko jest inne, każdy rodzic jest inny i każda sytuacja jest inna i ma gdzieś ukryte swoje źródło i potrzeby (zarówno dziecka jak i rodzica) 🙂

Jak poprawić skupienie u dziecka?

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to sprawdzenie na ile dziecko jest przebodźcowane (za dużo telefonu, bajek na tv czy innych ekranach, dźwięków, dodatkowych zajęć, …), czy dziecko ma wystarczającą ilość ruchu na świeżym powietrzu, na dworze, w domu (ogólne hasło: żeby dobrze pracowała głowa, musi być zaopiekowane ciało i psychika – poczucie bezpieczeństwa, brak „rozpraszaczy”, dziecko najedzone, wyspane). Koncentrację na zadaniu najlepiej zaczynać od rzeczy, tematów które dziecko interesuje i stopniowo ją wydłużać.

Co robić by dziecko słuchało?

Temat obszerny. Na pewno zacząć też słuchać co ma do powiedzenia dziecko (co nie znaczy robić to co ono chce). Mówić konkretnie. Mówić do dziecka mając kontakt wzrokowy, mówić mając kontakt dotykowy (np. dotykając ramienia). Sprawdzać dziecka potrzeby i swoje własne. Pytanie czy chcemy by dziecko wykonywało polecenia i było posłuszne czy miało też przestrzeń na wypowiedzenie swojego zdania? Zachęca m gorąco do przeczytania książki „Jak mówić by dzieci nas słuchały, jak słuchać by dzieci do nas mówiły?” https://www.ceneo.pl/22281873 – ogólna pozycja dla wszystkich, jest też wersja dedykowana dla rodziców dzieci młodszych https://www.ceneo.pl/55144818 Pozycja miła, przyjemna w czytaniu, z komiksami i podsumowaniami, przykładowymi historiami.

Jak opanować nadmierny płacz? Co zrobić gdy dziecko nie stosuje się do ustaleń i są „wybuchy emocji” (np. podczas zakupów)?

temat obszerny. jak jak proponowałam na pogadance, warto najpierw sprawdzić o co faktycznie chodzi dziecku. Spróbować nazwać jego potrzeby i emocje. I … przetrwać w spokoju towarzysząc dziecku w jego emocjach 🙂 tak , wiem to trudne, zwłaszcza w miejscach publicznych lub pod presją czasu. Takie sytuacje trzeba przepracowywać wcześniej, „na zimno” bez intensywnych emocji, poczytać książki o emocjach, porozmawiać o różnych sposobach regulacji napięcia, co możecie robić gdy Wam trudno (dziecku i rodzicowi). Najważniejsza jest świadomość o co tak na prawdę chodzi, dlaczego dziecko tego się domaga, wówczas łatwiej będzie znaleźć inny sposób na zaspokojenie tej potrzeby która jest ukryta pod danym trudnym zachowaniem.

Rodzicielstwo to nieustanne bycie w kreatywności i odkrywaniu swoich różnych pokładów niemocy ale też mocy 🙂 Mam świadomość, że odpowiedzi mogą być niewystarczające, dlatego w razie Państwa potrzeby zapraszam na konsultacje w piątki od 9 do 12.

Polecam także różne profile na facebooku, gdzie jest wiele użytecznych informacji o rodzicielstwie, funkcjonowaniu dzieci i z dziećmi, jak wesprzeć sobie i dziecko, w codzienności: Famiga, All About Parenting Polska, Gosia Stańczyk (psycholog), Magdalena Boćko-Mysiorska – blog

Pozdrawiam serdecznie, Monika Wach psycholog

Powrót »